'Bor madenlerini özelleştirmeyeceğiz'

'Bor madenlerini özelleştirmeyeceğiz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bor’un stratejik bir öneminin bulunduğuna değinerek, ”Bizim ne planlarımızda ne hedeflerimizde, bor madenlerinin özelleştirilmesi diye bir şey yok” dedi.


'Bor madenlerini özelleştirmeyeceğiz'
Yıldız, DSİ 15. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda, bakanlık bürokratları, kaymakamlar ve muhtarların katılımıyla düzenlenen ”İl Koordinasyon Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Şanlıurfa’nın enerji açısından bakıldığında tükettiğinden daha fazla üretebilen bir özelliğe sahip olduğunu söyledi.

Bu durumun enerjinin yanı sıra tarım sektöründe de yaşandığını ifade eden Yıldız, bugün yapılacak toplantıda, elektrik dağıtımı ve doğalgaz dağıtımıyla alakalı değerlendirmeler yapılacağını dile getirdi.

Bölgede petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili çalışmaların bulunduğunu ve bu konuda bir sonuç alınacağını düşündüklerini aktaran Taner Yıldız, ”Hükümetlerimiz döneminde, AK Parti Hükümetinin bir üyesi olarak, 9 yıl içerisinde yalnızca enerji sektörüne (Şanlıurfa’ya) 200 milyon TL’ye yakın bir yatırım yaptık. İnşallah bunu biraz daha artırmayı düşünüyoruz. Hidroelektrik santrallarının önemli bir bölümü burada. Hele hele Atatürk Barajı gibi Türkiyemizin gözdesi burada bulunuyor. 2 bin 700 megavatlık bir üretim portföyünün daha da artmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bor madeniyle ilgili iddialar
Bakan Yıldız, gazetecilerin sorusu üzerine bor madeniyle ilgili düzenlemelere de değindi.

Bu konuda bir çalışma yapıldığını aktaran Yıldız, defalarca, altını kalın çizgilerle çizmiş olmalarına rağmen bir kısım yanlış anlamaları Şanlıurfa’da düzeltme ihtiyacının hasıl olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: ”Bor bizim kıymetli madenlerimizden ve nadir elementler içerisinde bulunuyor, stratejik bir önemi var. Biz boru özelleştirmeyi düşünmüyoruz. Ne böyle bir niyetimiz ne de böyle bir gayretimiz var. Böyle bir çalışma yapmıyoruz. Hatta daha da ötesi söyleyeyim. Sizin tapulu arazinizin içerisinde bor bulunsa, bu bor devletindir. Herhangi birisi gelip, burada özel sektör ’benim tapulu arazimin içinde çıktı bile’ diyemez. Devlet, gerekirse orayı kamulaştırır. Sizin içerisinde oturduğunuz evin de bahçenin de sahibi haline gelir bordan dolayı. Bu kadar önem verdiğimiz bir konu. Bu kadar stratejik bir maden. Biz bu borun yüksek teknolojiyle buluşup bir kısım fabrikalarda işlenmesine veya işlettirilmesine yine herhangi bir varlık devri yapmadan, bu mor madenini devretmeden, bu madeni işletmek, işlemek istiyoruz, ciromuzu artırmak istiyoruz devlet olarak. Ben tekrar tekrar söylüyorum, bu bor madenini herhangi bir özel sektör alıp bu manada kullanamaz.

Kamunun kontrolünde ve böyle de kalmaya devam edecek. Bizim ne planlarımızda ne hedeflerimizde, bor madenlerinin özelleştirilmesi diye bir şey yok. Bakıyorum bazı arkadaşlar bu bor madenini özelleştirecek misiniz? diyorlar. Tekrar tekrar söylüyorum bor madenini özelleştirmeyeceğiz. Bor madenini özel sektör eliyle ürettirmeyeceğiz. Yalnızca bizim adımıza fabrikaların kurulmasına ve yine bizim verdiğimiz madeni, bizim adımıza işletmesine izin vereceğiz. Çıkan maden ne olacak? Çıkan madeni yine biz alacağız kamu olarak. O açıdan böyle bir yanlış anlaşılmaya müsaade edilmemesi açısından bunu söylüyorum.”
Oktay Ekşi’den kazandığı tazminat
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, bir soru üzerine, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’den, geçmişteki bir köşe yazısında ”Kişilik haklarına hakaret ettiği” gerekçesiyle açtığı davadan kazandığı 4 bin TL’lik tazminatı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devretmeyi düşündüğünü söyledi.

Bazı basın mensuplarının kendi sınırını aşarak, hakarete varan sözler sarfedebildiğini ifade eden Taner Yıldız, bu konuda dürüst çalışan ve her zaman ”basının gözbebeği” olanları tenzih ettiğini dile getirdi.

Oktay Ekşi’nin söz konusu yazısında kendilerine hakaret dolu cümleler yönelttiğini anlatan Yıldız, ”Sayın Başbakanımız, Su ve Orman İşlerinden sorumlu Bakanımızı da aynı şekilde itham ederek bir yazı yazmıştı. Biz de manevi tazminat davası açtık ve kazandık. 4 bin TL civarında sembolik tazminat kazandık. Annelerimize olan hakaretten dolayı ve özellikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bunu devretmeyi düşünüyorum. Buradan alınacak parayı sayın Bakınımız da mutlaka annelerimizin içinde bulunduğu sosyal politikayla alakalı konuda kullanacaktır. Dolayısıyla toplum vicdanı bu tür hakaretlere, bundan sonra yol açılmaması açısından, yek vücut ve tek dil oluşturması açısından bu kararın manidar olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Bölgede petrol aramaları
Bakan Taner Yıldız, başka bir soruyu cevaplarken, Şanlıurfa ve çevresinde petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, Batman ve Adıyaman kadar olmasa da burada da bir kısım bulgulara rastlandığını kaydetti.

Miktarın az olabileceğini ancak değerlendirebilecek noktaların gözden geçirildiğini anlatan Yıldız, ”Türkiye’nin ithalatını önleyebilmek, cari açığını azaltabilmek açısından inşallah buradaki çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Gayretlerimize aralıksız devam edeceğiz” dedi.

Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik ile bakanlık bürokratları da katıldı.

Bu arada Bakan Yıldız’ın sabah saatlerinde Valiliğe yapmayı planladığı ziyaret, iptal edildi.

0 yorum: