Bor katkılı çimento

Türkiye'de bir ilk

Türkiye’de en fazla bor madeni rezervine sahip Kütahya’nın Emet ilçesinde, bor katkılı çimento üretilecek fabrikanın yapımına yaz mevsiminde başlanacak.

Türkiye'de bir ilk
Fabrikanın yapımını üstlenen Borçim Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kemal Yıldırım, Emet’te fabrikanın kurulacağı Ovacık mevkisinde incelemelerde bulunarak, Emet Belediye Başkan Vekili Hakkı Eğridici’yi makamında ziyaret etti.

Yıldırım, ziyaret sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, çimento fabrikasının yapılacağı alanı gezmek için Emet’e bir heyetle geldiklerini söyledi.

Ovacık mevkisine kurulacak fabrikanın inşasına haziran ayından sonra başlanacağını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: ”Çimento fabrikamız için başta Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu olmak üzere her türlü işlemlerimiz tamamlandı. Bu fabrikada portland çimentonun yanı sıra Türkiye ve dünyada ilk kez Türk tipi bor katkılı çimento üreteceğiz. Kütahya çevresinde bulunan kaolen madeninden yüzde 85 daha kaliteli beyaz çimento üretimiyle Türkiye, dünyada söz sahibi olacak. Yıllık 1 milyon 155 bin ton portland çimento üretmeyi hedefliyoruz. Bu çimento üretiminde klinker kullanılacak. Fabrikayı yerli ortaklarımızla yapacağız. İlk etapta 150 bin ton üretim yapılarak borlu çimentonun tanıtımını yapmayı düşünüyoruz. Bor katkılı çimento, Türkiye Bor Enstitüsü (BOREN) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ortak projesi olarak 2006 yılında Ordu’da toplam 2 kilometrelik bir yola yapılıp sonuçlarına bakıldı. Şimdiye kadar bu yolda hiç deforme olmamış, bir sıkıntı yaşanmamış. Bor katkılı çimento özellikle petrol kuyularının yanında, otoyol, kütle beton olarak baraj, nükleer santral, depo ve viyadük yapımında kullanılacak. Bor katkılı çimento, diğer çimentolara göre yüzde 25 daha sağlam ve mukavemetlidir.”
Yıldırım, fabrikada 180 kişiye doğrudan, bin kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlanacağını sözlerine ekledi.

0 yorum: